Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  arena Sprint Meet 2017    Utskriftsdatum  05 februari 2017   
  Tävlingsort  Burlöv    Utskriftstid  19:30   
  Arrangör  Simklubben Sydsim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 februari 2017         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Arena 
14 år och yngre: Josephine Mikkelsen (2002) 2:14.91 2016-02-06 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    31.97  1:06.75  1:41.89    2:15.90   
Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    31.75  1:06.86  1:42.11    2:16.95   
Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    31.78  1:07.08  1:42.52    2:17.41   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    32.41  1:08.08  1:43.41    2:17.46   
Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    32.79  1:09.35  1:46.71    2:23.33   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim    32.98  1:09.12  1:46.70    2:23.98   
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap    32.84  1:09.67  1:48.61    2:26.36   
Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    33.01  1:09.81  1:48.95    2:26.73   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Arena 
14 år och yngre: Josephine Mikkelsen (2002) 2:14.91 2016-02-06 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Rönningdal  2002  S71    30.49  1:03.86  1:36.53    2:08.89   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.71  1:04.20  1:36.99    2:09.79   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    30.71  1:04.93  1:40.23    2:15.39   
Klara Johansson  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.46  1:05.99  1:41.70    2:15.97   
Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    31.33  1:06.16  1:42.60    2:17.78   
Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    32.20  1:07.32  1:43.52    2:18.73   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen    31.17  1:06.20  1:42.74    2:19.04   
Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.16  1:07.48  1:44.07    2:19.84   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Arena 
14 år och yngre: Josephine Mikkelsen (2002) 2:14.91 2016-02-06 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71    29.64  1:01.48  1:35.14    2:08.47   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    30.76  1:04.18  1:39.04    2:13.43   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    31.02  1:04.42  1:39.86    2:14.08   
Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap    31.15  1:05.06  1:39.55    2:14.71   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    31.70  1:06.58  1:42.26    2:17.73   
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    31.83  1:06.67  1:42.91    2:18.82   
Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    31.95  1:07.40  1:43.24    2:19.51   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    31.79  1:07.06  1:43.92    2:20.24   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Arena 
14 år och yngre: Josephine Mikkelsen (2002) 2:14.91 2016-02-06 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap    31.87  1:06.65  1:41.50    2:15.83   
Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    31.76  1:07.66  1:43.73    2:18.71   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    32.64  1:09.29  1:45.32    2:19.34   
Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    32.20  1:08.57  1:46.48    2:22.79   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim    32.99  1:09.28  1:46.56    2:23.39   
Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    33.02  1:09.96  1:48.18    2:25.20   
Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    31.74  1:08.19  1:47.33    2:25.30   
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.51  1:11.30  1:49.07    2:25.52   
Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim    32.59  1:09.99  1:49.49    2:26.11   
10  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    33.01  1:10.27  1:48.85    2:26.33   
11  Thilda Ström  2003  Täby Sim    32.99  1:10.87  1:50.34    2:26.80   
12  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    33.84  1:11.97  1:50.28    2:27.74   
13  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    33.31  1:10.76  1:50.38    2:28.46   
14  Ebba Hellzén  2003  Ängelholms Simsällskap    34.16  1:13.17  1:52.05    2:28.67   
15  Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.51  1:11.46  1:50.95    2:28.73   
16  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    34.46  1:12.98  1:51.82    2:29.20   
17  Filippa Dihle  2003  Simklubben Lödde    33.56  1:11.34  1:50.88    2:29.98   
18  Siri Bokander  2003  Simklubben Triton    32.97  1:10.61  1:50.26    2:30.05   
19  Tindra D´ Aubigné  2004  Hörby Simklubb    33.65  1:12.64  1:52.85    2:30.71   
20  Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton    32.77  1:10.91  1:51.06    2:31.59   
21  Karla Stjepanetic  2003  Helsingborgs Simsällskap    34.68  1:13.63  1:54.04    2:33.46   
22  Sanna Bodsjö  2003  Växjö Simsällskap    34.64  1:14.06  1:55.57    2:33.91   
23  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    34.51  1:14.05  1:54.98    2:34.27   
24  Ida Norlander  2003  Göteborg Sim    36.11  1:15.06  1:55.81    2:35.59   
25  Frida Jansson  2006  Ystads Simsällskap    33.63  1:13.65  1:54.74    2:35.61   
26  Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    35.54  1:15.27  1:56.25    2:36.63   
27  Cajsa Wöhl  2004  Helsingborgs Simsällskap    35.68  1:16.02  1:57.02    2:37.36   
28  Clara Huston  2003  Simklubben Hajen    35.60  1:15.54  1:57.56    2:37.73   
29  Dikte Lagergren  2003  Eslövs Simsällskap    35.23  1:15.43  1:57.01    2:37.76   
30  Johanna Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap    36.08  1:15.52  1:57.33    2:39.59   
31  Isabell Tretinjak  2003  Simklubben Hajen    35.84  1:16.34  1:58.87    2:39.74   
32  Tilda Arthursson  2003  Växjö Simsällskap    35.21  1:15.80  1:58.71    2:40.29   
33  Sanna Bredberg Jakstrand  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.48  1:16.35  1:59.11    2:41.08   
34  Hanna Barnell  2003  Simklubben Hajen    35.00  1:15.00  1:58.73    2:41.18   
35  Svea Raihle  2004  Helsingborgs Simsällskap    37.72  1:19.24  2:01.63    2:41.90   
36  Nellie Korunovska Skyttma  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    36.05  1:18.13  2:01.36    2:43.30   
37  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    36.81  1:19.15  2:02.61    2:43.88   
38  Sanna Westerberg  2004  Trelleborg Sim    36.68  1:19.18  2:02.76    2:44.84   
39  Elma Kjellin  2003  Eslövs Simsällskap    36.23  1:18.29  2:01.83    2:45.36   
40  Thea Wicknertz  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    37.40  1:19.71  2:03.46    2:45.63   
41  Aimée Estrada Hermansson  2003  Växjö Simsällskap    37.03  1:20.14  2:04.64    2:47.97   
42  Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap    36.82  1:19.54  2:05.18    2:48.99   
43  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap    38.88  1:22.89  2:08.12    2:49.16   
44  Elin Cronqvist  2005  Växjö Simsällskap    40.15  1:24.66  2:07.38    2:49.34   
45  Mikaela Virc  2003  Malmö Kappsimningsklubb    37.59  1:20.42  2:05.77    2:49.40   
46  Adna Curan  2003  Malmö Kappsimningsklubb    37.96  1:19.51  2:05.88    2:49.90   
47  Vanja Magnusson  2004  Växjö Simsällskap    37.96  1:22.21  2:08.42    2:51.14   
48  Agnes Hildebrand Westerberg  2004  Växjö Simsällskap    38.14  1:21.42  2:08.16    2:51.98   
49  Hanna Stenskepp  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    37.72  1:21.98  2:08.34    2:52.09   
50  Marina Jönsson  2004  Ystads Simsällskap    39.28  1:25.26  2:13.03    2:57.57   
51  Linnéa Landgren  2003  Trelleborg Sim    40.70  1:29.55  2:20.76    3:10.52   
Jennie Christiansen  2004  Simklubben Sydsim            DNS   
Josefin Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap            DNS   
Siri Wibert  2004  Växjö Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Arena 
14 år och yngre: Josephine Mikkelsen (2002) 2:14.91 2016-02-06 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.76  1:04.34  1:38.07    2:11.75   
Emilia Rönningdal  2002  S71    30.72  1:05.05  1:39.12    2:12.95   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    30.93  1:05.21  1:41.23    2:17.09   
Klara Johansson  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.68  1:06.66  1:41.85    2:17.99   
Alexandra Jensen  2001  Täby Sim    31.59  1:06.70  1:42.91    2:18.79   
Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap    31.28  1:06.66  1:42.84    2:19.43   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen    31.17  1:06.24  1:42.94    2:19.43   
Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    31.77  1:07.41  1:44.15    2:19.57   
Moa Karlsson  2002  S71    31.83  1:06.69  1:43.20    2:19.57  Deltar ej i final 
10  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.85  1:06.60  1:43.14    2:19.73   
11  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    31.87  1:07.52  1:44.17    2:20.40   
12  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.65  1:07.70  1:44.48    2:20.45   
13  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.92  1:07.14  1:44.60    2:20.56   
14  Ellen Banestig  2002  Täby Sim    31.83  1:07.24  1:44.62    2:20.94   
15  Wilma Svensson  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.55  1:08.80  1:45.51    2:20.96   
16  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    31.70  1:08.02  1:45.27    2:21.65   
17  Telma Maltesjö  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.78  1:09.08  1:45.77    2:21.71   
18  Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    32.17  1:07.77  1:46.02    2:22.02   
19  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    32.55  1:08.56  1:45.95    2:22.40   
20  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    32.03  1:08.17  1:46.35    2:22.95   
21  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    32.39  1:08.66  1:46.16    2:23.10   
22  Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.60  1:07.60  1:45.28    2:23.24   
23  Embla Börjesson  2002  Täby Sim    32.01  1:08.04  1:46.35    2:23.81   
24  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    32.67  1:09.63  1:47.44    2:23.94   
25  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    32.30  1:08.82  1:46.94    2:23.98   
26  Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    32.63  1:09.47  1:46.97    2:23.99   
27  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    32.57  1:09.54  1:47.78    2:24.51   
28  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    32.44  1:09.37  1:47.63    2:25.31   
29  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    33.01  1:09.86  1:47.68    2:25.52   
30  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim    32.12  1:08.25  1:46.46    2:25.58   
31  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap    32.52  1:09.82  1:48.16    2:25.96   
32  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    33.71  1:10.81  1:49.73    2:26.71   
33  Ulrika von Buxhoeveden  2001  Sjöbo Simsällskap    33.26  1:11.04  1:50.34    2:28.11   
34  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb    33.17  1:10.92  1:49.73    2:28.35   
35  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    33.74  1:11.45  1:50.25    2:28.63   
36  Anna Ladis  2001  Täby Sim    32.37  1:10.86  1:50.99    2:29.74   
37  Nina Nolén  2002  Simklubben Triton    33.75  1:11.48  1:50.91    2:30.29   
38  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    34.54  1:13.14  1:53.10    2:32.40   
39  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    34.56  1:13.97  1:54.05    2:34.23   
40  Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran    35.11  1:13.68  1:54.78    2:34.31   
41  Ingrid Norstedt  2002  Helsingborgs Simsällskap    35.50  1:14.43  1:55.08    2:34.50   
42  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin    35.20  1:15.14  1:55.98    2:35.44   
43  Felicia Jartelius  2001  Simklubben Triton    35.67  1:18.45  2:00.54    2:40.74   
44  Emilia Stålhammar  2001  Simklubben Triton    36.54  1:17.14  1:59.93    2:41.75   
45  Mia Lang  2002  Malmö Kappsimningsklubb    37.37  1:18.20  2:01.47    2:43.59   
46  Julia Stenström  2002  Simklubben Triton    36.97  1:20.47  2:05.94    2:49.43   
47  Frida Johansson  2001  Ystads Simsällskap    37.01  1:20.06  2:06.03    2:50.12   
48  Erika Sjögren  2002  Simklubben Ran    38.03  1:21.58  2:06.96    2:52.32   
49  Matilda Schmidt  2002  Simklubben Triton    38.91  1:24.35  2:11.07    2:54.87   
Elsa Assarsson  2001  Landskrona Simsällskap            DNS   
Josephine Junehed  2002  Täby Sim            DNS   
Kristina Isacson  2001  Täby Sim            DNS   
Moa Törneman  2001  Simsällskapet Iden            DNS   
Natalia Lugowska  2002  Göteborg Sim            DNS   
Isabella Frykholm  2001  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Arena 
14 år och yngre: Josephine Mikkelsen (2002) 2:14.91 2016-02-06 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 2:08.23 2014-02-02 
17 - 99 år: Michelle Coleman (1993) 1:59.54 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71    30.26  1:03.24  1:37.59    2:11.62   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    31.10  1:04.92  1:39.91    2:14.24   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    31.03  1:05.32  1:40.16    2:14.26   
Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap    30.96  1:05.49  1:41.36    2:16.91   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    31.81  1:06.83  1:42.47    2:17.13   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    31.64  1:06.93  1:43.91    2:20.63   
Josefin Nilsson  1999  Eslövs Simsällskap    32.29  1:07.85  1:44.44    2:20.73   
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    31.96  1:07.33  1:44.04    2:20.82   
Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    31.80  1:06.40  1:44.27    2:21.12   
10  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    32.30  1:08.09  1:44.41    2:21.86   
11  Emmie Lennberger  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.84  1:08.75  1:45.73    2:22.21   
12  Vickie Berg  2000  Simklubben Ran    31.48  1:07.74  1:46.21    2:22.87   
13  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    32.18  1:08.61  1:46.65    2:23.56   
14  Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb    32.98  1:09.82  1:47.95    2:24.33   
15  Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    34.12  1:11.41  1:49.43    2:25.40   
16  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap    32.35  1:09.13  1:47.10    2:25.60   
17  Julia Franks  2000  Täby Sim    32.84  1:10.73  1:49.92    2:27.63   
18  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim    32.92  1:09.85  1:48.61    2:27.69   
19  Alice Bengtsson  2000  Klippans Simsällskap    34.41  1:11.71  1:50.64    2:28.41   
20  Cornelia Forsgren  2000  Simklubben Triton    34.47  1:13.81  1:53.10    2:29.15   
21  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen    33.80  1:11.16  1:50.93    2:29.76   
22  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    33.07  1:10.27  1:50.15    2:29.93   
23  Lovisa Sjögren  1999  Simklubben Ran    34.96  1:12.99  1:52.22    2:30.58   
24  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim    34.00  1:12.66  1:53.25    2:32.85   
25  Wilma Carlsson  2000  Ängelholms Simsällskap    35.11  1:13.96  1:54.20    2:34.27   
26  Malin Lundström  1990  Simklubben Ran    38.14  1:20.80  2:07.13    2:53.96   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: DB Schenker 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    28.62  1:00.14  1:33.80    2:06.97  0-14 Åldersgrupp Rekord 
Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    30.52  1:03.63  1:38.94    2:13.42   
Erik Åstrand  2003  Täby Sim    30.13  1:05.32  1:41.18    2:15.84   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    30.59  1:05.07  1:41.08    2:16.28   
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    30.38  1:04.80  1:40.92    2:16.53   
Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    30.99  1:06.44  1:42.53    2:17.63   
Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    31.28  1:07.14  1:43.53    2:17.68   
Isac Persson Taylor  2003  Täby Sim    30.64  1:07.06  1:45.45    2:23.76   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: DB Schenker 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.16  1:01.34  1:34.04    2:04.60   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    29.46  1:01.42  1:33.95    2:04.66   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    29.42  1:01.60  1:34.35    2:06.26   
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    29.16  1:01.93  1:35.55    2:07.21   
Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    30.26  1:03.05  1:36.65    2:08.89   
Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde    29.73  1:02.73  1:36.44    2:09.10   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.95  1:03.85  1:38.08    2:11.05   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    29.32  1:02.18  1:37.29    2:11.84   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: DB Schenker 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    26.43  55.74  1:25.90    1:56.28   
Alexander Trudov  1999  S71    27.95  58.36  1:30.80    2:02.71   
Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    28.09  58.31  1:31.13    2:03.36   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    28.89  1:00.60  1:32.00    2:03.40   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    28.98  1:01.30  1:34.08    2:05.72   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    29.33  1:01.73  1:35.11    2:08.03   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.53  1:01.13  1:34.63    2:08.03   
Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    29.03  1:01.27  1:35.21    2:10.16   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: DB Schenker 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    28.98  1:01.76  1:35.47    2:08.64   
Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    30.21  1:04.11  1:39.61    2:13.43   
Erik Åstrand  2003  Täby Sim    30.10  1:03.81  1:39.64    2:15.10   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    30.45  1:05.49  1:42.48    2:18.13   
Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    30.97  1:06.42  1:44.02    2:18.80   
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    30.88  1:06.32  1:43.60    2:18.86   
Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    31.96  1:07.76  1:43.61    2:19.59   
Isac Persson Taylor  2003  Täby Sim    31.05  1:06.72  1:44.30    2:20.38   
William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap    32.39  1:07.36  1:44.27    2:20.79   
10  Tor Stein  2003  Täby Sim    31.73  1:07.24  1:45.51    2:21.57   
11  Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap    33.38  1:10.77  1:47.39    2:22.99   
12  Felix Tjärnberg  2005  Helsingborgs Simsällskap    32.64  1:10.08  1:47.72    2:23.69   
13  Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    32.81  1:09.94  1:48.15    2:24.39   
14  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    32.90  1:10.81  1:49.35    2:26.12   
15  Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    33.41  1:11.16  1:49.33    2:26.16   
16  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    33.03  1:10.87  1:49.68    2:27.43   
17  Gabriel Olsson  2004  Trelleborg Sim    33.21  1:11.25  1:50.35    2:28.81   
18  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    33.31  1:10.55  1:50.15    2:29.00   
19  Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim    34.83  1:13.64  1:52.33    2:29.34   
20  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    32.32  1:10.15  1:50.78    2:29.99   
21  Alan Jovic  2004  Helsingborgs Simsällskap    34.02  1:13.13  1:53.74    2:30.68   
22  Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    34.14  1:12.82  1:52.99    2:31.65   
23  Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    34.50  1:13.30  1:54.00    2:32.29   
24  Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap    33.90  1:12.29  1:53.15    2:32.90   
25  Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    34.48  1:14.40  1:54.81    2:33.20   
26  Svante Vilhelmsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.74  1:14.22  1:55.62    2:35.11   
27  Felix Rosenkvist  2004  Simklubben Sydsim    35.92  1:16.25  1:56.69    2:35.36   
28  David Olofsson  2004  Simklubben Sydsim    35.20  1:16.22  1:58.40    2:39.46   
29  Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim    36.07  1:18.06  2:00.71    2:41.21   
30  Ludwig Saurow  2004  Eslövs Simsällskap    36.34  1:17.45  2:00.05    2:41.61   
31  Isaac Barrett  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    35.99  1:18.18  2:01.59    2:41.89   
32  Oskar Lövberg  2003  Simklubben Sydsim    36.87  1:20.45  2:06.27    2:50.69   
33  Filip af Klinteberg  2003  Simklubben Triton    42.75  1:30.87  2:21.43    3:07.13   
Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: DB Schenker 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    28.34  59.97  1:33.84    2:05.98   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    29.34  1:01.51  1:34.46    2:06.00   
Dante Vollmer  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.12  59.90  1:33.49    2:06.95   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    29.87  1:02.06  1:35.44    2:09.54   
Joar Modigh  2001  Simklubben Triton    30.30  1:03.09  1:36.20    2:09.70   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.57  1:02.90  1:37.06    2:09.98   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    28.52  1:01.47  1:35.98    2:10.13  Deltar ej i final 
Tim Brinkhagen  2001  Simklubben Lödde    29.05  1:01.42  1:35.53    2:10.18   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    28.86  1:01.38  1:36.06    2:10.80   
10  Thor Grandin  2002  Simklubben Sydsim    29.50  1:02.38  1:36.70    2:11.03   
11  Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    29.79  1:02.83  1:38.19    2:11.10   
12  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    30.27  1:03.57  1:38.08    2:11.31   
13  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    28.25  59.83  1:34.76    2:11.59   
14  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    30.29  1:03.71  1:38.27    2:12.47   
15  Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    29.76  1:03.54  1:38.25    2:12.68   
16  Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    29.56  1:03.02  1:38.25    2:12.95   
17  Alessio Giambalvo  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.51  1:04.28  1:40.43    2:13.07   
18  Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.06  1:06.06  1:40.66    2:13.39   
19  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.75  1:03.54  1:40.39    2:14.20   
20  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    31.00  1:05.00  1:40.12    2:14.38   
21  Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    30.49  1:05.63  1:40.84    2:15.00   
22  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.04  1:05.44  1:40.33    2:15.08   
23  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    30.58  1:05.07  1:40.62    2:15.32   
24  Anton Forsberg  2001  Täby Sim    31.68  1:05.58  1:40.43    2:15.58   
25  Lukas Mirsch  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.47  1:04.68  1:40.82    2:15.81   
26  Anton Jansson  2002  Ystads Simsällskap    29.63  1:04.31  1:40.64    2:15.93   
27  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    28.80  1:02.64  1:39.99    2:16.06   
28  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran    29.22  1:02.77  1:39.01    2:16.28   
29  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap    30.94  1:05.15  1:41.10    2:16.41   
30  Arvid Scott  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.76  1:07.36  1:42.37    2:17.13   
31  Axel von Goës  2002  Täby Sim    31.93  1:07.68  1:44.40    2:17.31   
32  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    30.12  1:06.28  1:43.57    2:17.35   
33  Oliver Larsson  2001  Landskrona Simsällskap    31.12  1:06.92  1:43.73    2:17.92   
34  Lorand Vari  2002  Göteborg Sim    30.55  1:04.99  1:42.44    2:18.67   
35  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    29.78  1:04.74  1:41.97    2:19.32   
36  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    29.77  1:03.79  1:40.95    2:19.38   
37  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton    30.52  1:06.13  1:43.16    2:19.56   
38  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    31.11  1:06.34  1:43.45    2:19.64   
39  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    31.51  1:07.10  1:45.23    2:21.99   
40  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.04  1:08.48  1:46.28    2:23.08   
41  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim    32.19  1:09.24  1:49.08    2:27.30   
42  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap    32.08  1:10.43  1:50.23    2:27.48   
43  Linus Hiltonsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    33.09  1:11.00  1:49.92    2:28.99   
44  Noel Persson  2002  Simklubben Triton    33.41  1:11.91  1:51.59    2:29.72   
45  Karl Lingham  2002  Täby Sim    33.72  1:12.50  1:53.68    2:32.59   
46  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    33.00  1:12.52  1:53.92    2:34.64   
47  Mohamad Hariri  2002  Simklubben Ran    34.17  1:13.57  1:54.56    2:34.69   
48  Viktor Hansson  2002  Trelleborg Sim    33.02  1:11.92  1:53.78    2:35.41   
49  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim    34.43  1:14.67  1:57.30    2:37.97   
50  Oscar Ljungqvist  2002  Göteborg Sim    31.32  1:08.78  1:53.63    2:39.32   
51  Melker Svensson  2002  Ystads Simsällskap    34.75  1:16.38  1:59.81    2:43.54   
52  Pavli Rafael  2002  Simklubben Ran    36.93  1:20.06  2:04.58    2:44.73   
Carl Ewertz  2002  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Emil Wiberg  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim            DNS   
Simon Bonnevier  2001  Landskrona Simsällskap            DNS   
Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: DB Schenker 
14 år och yngre: Emil Hassling (2000) 2:08.47 2014-02-02 
15 - 16 år: Cebastian Christensen (1998) 1:59.62 2014-02-02 
17 - 99 år: Simon Sjödin (1986) 1:54.72 2014-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    27.13  57.68  1:28.74    2:00.46   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    26.74  56.26  1:28.52    2:02.58  Deltar ej i final 
Alexander Trudov  1999  S71    27.89  58.63  1:30.98    2:02.76   
Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    28.53  59.64  1:31.02    2:03.30   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.56  1:01.00  1:33.52    2:04.18   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    28.20  59.27  1:31.08    2:04.83   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    29.13  1:01.51  1:34.29    2:05.60   
Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    28.03  59.37  1:32.78    2:05.93   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    28.51  1:00.08  1:33.90    2:06.32   
10  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    28.31  1:00.46  1:33.93    2:06.42  Deltar ej i final 
11  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    29.35  1:01.93  1:34.48    2:07.12   
12  Victor Halldén  2000  Täby Sim    28.31  59.24  1:32.66    2:07.34   
13  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.22  1:01.76  1:34.85    2:08.03   
14  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    29.87  1:02.41  1:35.77    2:09.38   
15  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    29.20  1:01.43  1:34.54    2:09.70   
16  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    30.27  1:02.92  1:36.49    2:10.62   
17  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    29.97  1:03.56  1:37.66    2:11.04   
18  Erik Kronkvist  1999  Klippans Simsällskap    29.53  1:02.46  1:37.59    2:11.47   
19  Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim    30.29  1:04.36  1:39.10    2:13.20   
20  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    29.24  1:01.81  1:37.17    2:13.74   
21  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin    28.64  1:02.19  1:38.41    2:14.01   
22  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.75  1:04.44  1:39.89    2:14.70   
23  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    30.55  1:05.88  1:42.06    2:16.94   
24  Leonardo Nilsson  2000  Simklubben Ran    29.40  1:03.77  1:41.09    2:18.86   
25  Erik Ahlstrand  1999  Göteborg Sim    31.14  1:06.71  1:43.62    2:19.68   
26  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde    31.05  1:05.86  1:43.17    2:20.49   
27  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran    31.83  1:07.81  1:45.45    2:21.27   
28  Lukas Engström  1998  Göteborg Sim    31.31  1:06.14  1:44.92    2:23.37   
29  Julian Kasapov Alexis  1999  Simklubben Sydsim    33.22  1:09.55  1:47.52    2:25.19   
30  Rickard Andersson  1998  Ystads Simsällskap    30.12  1:05.48  1:44.73    2:25.76   
31  Oscar Palmqvist  2000  Simklubben Triton    32.83  1:10.02  1:49.21    2:27.78   
32  Melvin Sihlén  2000  Simklubben Sydsim    32.41  1:10.34  1:54.40    2:39.59   
Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap            DNS   
Marcus Karlin-Reteike  1999  Simklubben Ran            DNS   
Mohammad Al Said  1998  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Daniella Horvath (2001) 34.59 2015-02-14 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 2013-02-02 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.48 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen            36.18   
Ingrid Franks  2003  Täby Sim            36.44   
Siri Bokander  2003  Simklubben Triton            37.97   
Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton            38.29   
Izabelle Lindberg  2003  Täby Sim            38.58   
Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            38.61   
Filippa Philipsson Eriksson  2003  Helsingborgs Simsällskap            39.03   
Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Lödde            39.04   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Daniella Horvath (2001) 34.59 2015-02-14 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 2013-02-02 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.48 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniella Horvath  2001  Helsingborgs Simsällskap            33.49  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            34.28   
Emilia Rönningdal  2002  S71            34.86   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap            35.37   
Embla Börjesson  2002  Täby Sim            35.59   
Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap            35.69   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            35.99   
Sofia Stålnacke  2001  Sjöbo Simsällskap            36.83   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Daniella Horvath (2001) 34.59 2015-02-14 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 2013-02-02 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.48 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            33.21  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            33.94   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            34.99   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim            35.47   
Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            35.94   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            36.31   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            36.41   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            36.58   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Daniella Horvath (2001) 34.59 2015-02-14 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 2013-02-02 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.48 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen            36.37   
Ingrid Franks  2003  Täby Sim            37.04   
Antonia Sandblom  2003  Simklubben Triton            38.21   
Izabelle Lindberg  2003  Täby Sim            38.42   
Filippa Philipsson Eriksson  2003  Helsingborgs Simsällskap            38.72   
Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            38.84   
Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Lödde            38.84   
Siri Bokander  2003  Simklubben Triton            38.86   
Moa Järnegren  2003  Simklubben Triton            39.05   
10  Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            39.18   
11  Erma Duratovic  2005  Trelleborg Sim            39.30   
12  Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap            39.33   
13  Nina Podric  2004  Helsingborgs Simsällskap            39.35   
14  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            39.39   
15  Thea Dahlqvist  2003  Simklubben Hajen            39.44   
16  Emma Hassling  2004  Landskrona Simsällskap            39.46   
17  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            39.91   
18  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap            39.95   
19  Frida Jansson  2006  Ystads Simsällskap            40.05   
20  Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin            40.20   
21  Victoria Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            40.27   
22  Dikte Lagergren  2003  Eslövs Simsällskap            40.36   
23  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap            40.55   
24  Irma Nilsson  2004  Ystads Simsällskap            41.48   
25  Nike Källkvist  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            41.79   
26  Aimée Estrada Hermansson  2003  Växjö Simsällskap            42.07   
27  Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap            42.52   
28  Nellie Korunovska Skyttma  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            42.58   
29  Karla Stjepanetic  2003  Helsingborgs Simsällskap            42.69   
29  Svea Raihle  2004  Helsingborgs Simsällskap            42.69   
31  Elsa Andersson  2004  Helsingborgs Simsällskap            42.71   
32  Alma Mårtensson  2004  Simklubben Hajen            43.15   
33  Tilda Arthursson  2003  Växjö Simsällskap            43.57   
34  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            43.67   
35  Anna Nilsson  2003  Helsingborgs Simsällskap            43.70   
36  Johanna Melin  2003  Simklubben Sydsim            43.90   
37  Hanna Stenskepp  2005  Vellinge-Näsets Simklubb            44.19   
38  Olga Kertzscher Erlandsson  2004  Ystads Simsällskap            44.83   
39  Klara Nilsson  2004  Simklubben Hajen            44.85   
40  Cajsa Wöhl  2004  Helsingborgs Simsällskap            45.22   
41  Vanja Magnusson  2004  Växjö Simsällskap            45.36   
42  Ida Norlander  2003  Göteborg Sim            45.91   
43  Fanny Moreau  2003  Landskrona Simsällskap            46.52   
44  Estelle Allard  2003  Helsingborgs Simsällskap            46.53   
45  Kornelia Pavlovic  2004  Helsingborgs Simsällskap            46.93   
46  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            47.43   
47  Elin Cronqvist  2005  Växjö Simsällskap            48.02   
48  Siri Wibert  2004  Växjö Simsällskap            48.32   
49  Agnes Hildebrand Westerberg  2004  Växjö Simsällskap            49.99   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Daniella Horvath (2001) 34.59 2015-02-14 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 2013-02-02 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.48 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniella Horvath  2001  Helsingborgs Simsällskap            33.91   
Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            34.94   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap            35.42   
Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap            35.44   
Emilia Rönningdal  2002  S71            35.53   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            35.67   
Embla Börjesson  2002  Täby Sim            35.68   
Nelly Rasmusson  2001  Helsingborgs Simsällskap            35.92  Deltar ej i final 
Sofia Stålnacke  2001  Sjöbo Simsällskap            36.34   
10  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim            36.86   
11  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim            37.01   
12  Linnéa Persson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            37.06   
13  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            37.43   
14  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            37.47   
15  Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            37.85   
16  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            37.96   
17  Ellen Rosdahl  2002  Helsingborgs Simsällskap            38.40   
18  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb            38.51   
19  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin            38.74   
20  Alma Sandberg  2002  Ängelholms Simsällskap            38.82   
21  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            38.88   
22  Ellen Banestig  2002  Täby Sim            39.49   
23  Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            39.71   
23  Kristina Isacson  2001  Täby Sim            39.71   
25  Julia Stenström  2002  Simklubben Triton            39.75   
26  Felicia Jartelius  2001  Simklubben Triton            39.91   
27  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim            40.01   
28  Maria Tavemark  2001  Täby Sim            40.10   
29  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim            40.59   
30  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim            40.73   
31  Victoria Segerdahl  2001  Simklubben Lödde            41.08   
32  Malin Pålsson  2002  Simklubben Triton            41.15   
33  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim            41.33   
34  Josephine Junehed  2002  Täby Sim            41.45   
35  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap            41.70   
36  Natalia Lugowska  2002  Göteborg Sim            41.82   
37  Julia Frederiksen  2001  Ystads Simsällskap            42.06   
38  Amanda Trägårdh  2001  Helsingborgs Simsällskap            42.11   
39  Hanna Björnsdotter  2002  Ystads Simsällskap            42.86   
40  Hanna Paulsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            43.24   
41  Hanna Palmér  2002  Göteborg Sim            43.47   
42  Malin Bothén  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            43.81   
43  Emilia Cokalic  2002  Helsingborgs Simsällskap            43.98   
44  Michelle Napierski  2001  Simklubben Sydsim            44.31   
45  Ellinor Olesen  2002  Göteborg Sim            46.63   
46  Erika Sjögren  2002  Simklubben Ran            49.30   
Linnea Nimander  2002  Simklubben Ran            DNS   
Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim            DNS   
Stella Alin  2002  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Nordic Sugar 
14 år och yngre: Daniella Horvath (2001) 34.59 2015-02-14 
15 - 16 år: Sophie Hansson (1998) 33.59 2013-02-02 
17 - 99 år: Mari Louise Tran (1997) 33.48 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            34.03   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            34.28   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            34.54   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim            34.84   
Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            35.64   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            36.07   
Sandra Lendt  2000  Helsingborgs Simsällskap            36.17  Deltar ej i final 
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            36.28   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            36.74   
10  Julia Franks  2000  Täby Sim            37.02   
11  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton            37.22   
12  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap            39.39   
13  Emilia Andreasson  1996  S71            40.22   
14  Wilma Carlsson  2000  Ängelholms Simsällskap            41.46   
15  Elin Hansen  2000  Simsällskapet Iden            43.94   
16  Lovisa Sjögren  1999  Simklubben Ran            44.38   
17  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim            44.93   
18  Tilda Vesterlund Kocsis  1999  Simklubben Sydsim            45.13   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Lagnerup Plåt & Montage 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 2013-02-02 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Marcus Svensson (1992) 29.50 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Westholm  2004  Täby Sim            35.37   
Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            35.85   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            36.37   
Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap            36.80   
Isac Persson Taylor  2003  Täby Sim            37.13   
Isac Rune  2003  Täby Sim            37.33   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            37.69   
Tor Stein  2003  Täby Sim            37.70   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Lagnerup Plåt & Montage 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 2013-02-02 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Marcus Svensson (1992) 29.50 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            32.01   
Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.33   
Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.92   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            33.04   
Max Feng  2001  Göteborg Sim            33.17   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap            34.15   
Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            34.15   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            35.00   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Lagnerup Plåt & Montage 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 2013-02-02 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Marcus Svensson (1992) 29.50 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            30.31   
Ahmad Al Said  1996  Helsingborgs Simsällskap            31.91   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            33.14   
Rickard Wemlén  2000  Simklubben Hajen            33.14   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            33.16   
Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            33.39   
Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap            33.57   
Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Lagnerup Plåt & Montage 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 2013-02-02 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Marcus Svensson (1992) 29.50 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Westholm  2004  Täby Sim            35.60   
Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            36.05   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            37.06   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            37.12   
Isac Persson Taylor  2003  Täby Sim            37.97   
Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap            37.98   
Isac Rune  2003  Täby Sim            38.19   
Tor Stein  2003  Täby Sim            38.19   
Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap            38.24   
10  Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap            38.41   
11  Simon Lörinc  2003  Täby Sim            39.00   
12  David Alonso  2003  Täby Sim            39.05   
13  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen            39.09   
14  Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde            39.22   
15  Alan Jovic  2004  Helsingborgs Simsällskap            39.67   
16  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            39.77   
17  Oliver Kock  2003  Helsingborgs Simsällskap            40.00   
18  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim            40.27   
19  Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap            40.52   
20  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            40.59   
21  David Alderbrink  2003  Helsingborgs Simsällskap            41.02   
22  Adam Juliusson  2004  Helsingborgs Simsällskap            41.05   
23  Viktor Wiberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            41.11   
24  Malte Laurén  2004  Simklubben Hajen            41.46   
25  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap            41.49   
26  Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            42.11   
27  Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim            42.96   
28  Måns Burmester-Lysell  2004  Simklubben Hajen            43.89   
29  Leo Gränse  2004  Helsingborgs Simsällskap            44.57   
30  Oskar Lövberg  2003  Simklubben Sydsim            44.89   
31  Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim            45.44   
32  Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap            45.52   
33  Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            46.68   
34  Filip af Klinteberg  2003  Simklubben Triton            47.05   
35  Melvin Andersson  2003  Simklubben Sydsim            47.66   
36  Neo Palenmark  2003  Simklubben Triton            48.17   
37  Jonathan Lindqvist  2003  Simklubben Triton            49.60   
Jesper Ring  2003  Landskrona Simsällskap            DNS   
Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Lagnerup Plåt & Montage 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 2013-02-02 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Marcus Svensson (1992) 29.50 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            32.37   
Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.64   
Max Feng  2001  Göteborg Sim            32.77   
Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb            33.18   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            33.74   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap            34.18   
Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            34.34   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            34.41   
Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb            34.76   
10  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim            34.77   
11  Dag Unevik  2001  Täby Sim            34.88   
12  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb            34.92   
13  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap            34.93   
14  David Elfvin  2002  Simklubben Ran            35.73   
15  Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim            36.15   
16  Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap            36.46   
17  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim            36.50   
18  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton            36.52   
19  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap            36.60   
20  Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap            36.81   
21  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim            36.90   
21  Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap            36.90   
23  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap            37.38   
24  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim            37.73   
25  Lukas Mirsch  2001  Helsingborgs Simsällskap            38.07   
26  Douglas Romare  2001  Malmö Kappsimningsklubb            38.44   
27  Dzevad Celikovic  2001  Landskrona Simsällskap            38.45   
28  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            38.47   
29  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim            38.51   
30  Alexander Bergström  2002  Täby Sim            38.64   
31  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim            41.11   
32  Anton Forsberg  2001  Täby Sim            41.36   
33  Viktor Hansson  2002  Trelleborg Sim            41.86   
34  Mohamad Hariri  2002  Simklubben Ran            44.94   
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Lagnerup Plåt & Montage 
14 år och yngre: Daniel Räisänen (1999) 32.00 2013-02-02 
15 - 16 år: Daniel Kertes (1999) 30.27 2014-02-02 
17 - 99 år: Marcus Svensson (1992) 29.50 2015-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            30.41   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            30.70   
Ahmad Al Said  1996  Helsingborgs Simsällskap            31.15   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            31.33  Deltar ej i final 
Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            31.99  Deltar ej i final 
Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb            32.73  Deltar ej i final 
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            32.73   
William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb            32.75  Deltar ej i final 
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            32.94   
10  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap            33.30   
11  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            33.45   
12  Rickard Wemlén  2000  Simklubben Hajen            33.48   
13  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            33.59   
14  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            33.79   
15  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb            34.20   
16  Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden            34.33   
17  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim            34.74   
18  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim            35.14   
19  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            35.82   
20  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            35.96   
21  Andreas Edman  1999  Helsingborgs Simsällskap            36.59   
22  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            36.60   
23  Rickard Andersson  1998  Ystads Simsällskap            36.76   
24  Martin Stoltz  2000  Ystads Simsällskap            36.93   
24  Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim            36.93   
26  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            37.08   
27  Oscar Palmqvist  2000  Simklubben Triton            37.75   
28  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim            37.77   
29  Samuel Schildt  2000  Malmö Kappsimningsklubb            38.62   
30  Victor Halldén  2000  Täby Sim            39.01   
31  Erik Ahlstrand  1999  Göteborg Sim            39.75   
32  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran            39.84   
33  Melvin Sihlén  2000  Simklubben Sydsim            42.15   
Erik Boos  1999  Simklubben Triton            DNS   
Hugo Gustafsson  1997  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Jesper Hansson  1998  Trelleborg Sim            DNS   
Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: iKLINIK 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 2013-02-02 
15 - 16 år: Lova Andersson (2000) 1:05.74 2015-02-14 
17 - 99 år: Ida Lindborg (1994) 1:01.92 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.26        1:10.98   
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    34.73        1:11.78   
Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.23        1:12.59   
Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.62        1:13.07   
Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    35.71        1:14.00   
Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    35.45        1:14.48   
Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.87        1:15.02   
Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Lödde    35.74        1:15.88   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: iKLINIK 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 2013-02-02 
15 - 16 år: Lova Andersson (2000) 1:05.74 2015-02-14 
17 - 99 år: Ida Lindborg (1994) 1:01.92 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    32.76        1:07.35   
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    33.71        1:09.51   
Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb    34.13        1:10.33   
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    34.19        1:10.63   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    34.84        1:10.80   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    34.84        1:11.40   
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    34.86        1:12.60   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    35.66        1:13.36   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: iKLINIK 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 2013-02-02 
15 - 16 år: Lova Andersson (2000) 1:05.74 2015-02-14 
17 - 99 år: Ida Lindborg (1994) 1:01.92 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71    33.48        1:09.28   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    34.37        1:11.45   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.74        1:12.13   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    35.28        1:12.66   
Sasa Podric  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.42        1:12.71   
Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen    35.54        1:12.83   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    35.07        1:12.83   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    35.71        1:13.50   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: iKLINIK 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 2013-02-02 
15 - 16 år: Lova Andersson (2000) 1:05.74 2015-02-14 
17 - 99 år: Ida Lindborg (1994) 1:01.92 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    34.61        1:12.20   
Alice Persson  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.42        1:12.44   
Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.70        1:13.37   
Alicia Johansson  2003  Helsingborgs Simsällskap    35.76        1:13.48   
Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Lödde    35.18        1:13.60   
Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.23        1:13.83   
Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    35.70        1:13.92   
Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    35.39        1:14.85   
Ester Eilertsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    36.59        1:15.58   
10  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    36.72        1:15.93   
11  Tyra Littorin  2004  Helsingborgs Simsällskap    36.94        1:16.15   
12  Thilda Ström  2003  Täby Sim    37.77        1:17.34   
13  Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap    37.44        1:17.65   
14  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap    37.53        1:18.38   
15  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim    37.58        1:18.53   
16  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    37.17        1:18.55   
17  Izabelle Lindberg  2003  Täby Sim    38.32        1:18.60   
18  Emma Mattson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    38.08        1:19.20   
19  Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    39.11        1:20.13   
20  Josefin Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    39.25        1:20.91   
21  Hanna Pettersson  2003  Helsingborgs Simsällskap    39.77        1:21.33   
22  Sanna Bodsjö  2003  Växjö Simsällskap    39.96        1:21.52   
23  Ingrid Franks  2003  Täby Sim    39.44        1:21.72   
24  Clara Huston  2003  Simklubben Hajen    38.73        1:21.96   
25  Ebba Hellzén  2003  Ängelholms Simsällskap    39.74        1:22.28   
26  Olga Kertzscher Erlandsson  2004  Ystads Simsällskap    39.51        1:22.40   
27  Filippa Dihle  2003  Simklubben Lödde    40.11        1:22.55   
28  Thea Wicknertz  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    39.55        1:22.61   
29  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    40.31        1:23.36   
30  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    40.31        1:23.49   
31  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    41.37        1:24.48   
32  Anna Nilsson  2003  Helsingborgs Simsällskap    41.73        1:25.01   
33  Tindra D´ Aubigné  2004  Hörby Simklubb    40.92        1:25.21   
34  Julia Henriksson  2005  Simklubben Hajen    41.09        1:25.53   
35  Nike Källkvist  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    41.83        1:26.92   
36  Estelle Allard  2003  Helsingborgs Simsällskap    41.79        1:27.14   
37  Victoria Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap    43.16        1:28.70   
38  Nellie Korunovska Skyttma  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    42.56        1:28.75   
39  Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap    42.99        1:29.36   
40  Agnes Gustafson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    43.42        1:30.06   
41  Vanja Magnusson  2004  Växjö Simsällskap    43.86        1:30.21   
42  Johanna Hofvendahl  2004  Helsingborgs Simsällskap    44.51        1:30.56   
43  Elma Kjellin  2003  Eslövs Simsällskap    44.85        1:31.44   
44  Aimée Estrada Hermansson  2003  Växjö Simsällskap    43.62        1:31.87   
45  Mikaela Virc  2003  Malmö Kappsimningsklubb    46.26        1:32.57   
46  Jennie Christiansen  2004  Simklubben Sydsim    45.72        1:32.72   
47  Agnes Hildebrand Westerberg  2004  Växjö Simsällskap    46.20        1:34.13   
48  Isabelle Blücher  2003  Eslövs Simsällskap    44.99        1:34.49   
49  Adna Curan  2003  Malmö Kappsimningsklubb    46.73        1:35.00   
50  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap    45.58        1:36.29   
51  Siri Wibert  2004  Växjö Simsällskap    49.41        1:37.91   
52  Linnéa Landgren  2003  Trelleborg Sim    49.27        1:40.52   
53  Elin Cronqvist  2005  Växjö Simsällskap    50.27        1:42.17   
Ella Jeppsson  2003  Simklubben Hajen            DNS   
Nelly Ahmadi  2005  Vellinge-Näsets Simklubb            DNS   
Siri Vikman  2003  Simklubben Hajen            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: iKLINIK 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 2013-02-02 
15 - 16 år: Lova Andersson (2000) 1:05.74 2015-02-14 
17 - 99 år: Ida Lindborg (1994) 1:01.92 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    33.05        1:08.06   
Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.93        1:09.70   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    34.28        1:10.31  Deltar ej i final 
Ellen Banestig  2002  Täby Sim    34.50        1:10.74   
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    34.55        1:10.81   
Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    34.47        1:10.91   
Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    35.29        1:11.46   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    35.21        1:11.94   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    34.39        1:12.15   
10  Kristina Isacson  2001  Täby Sim    36.35        1:13.53   
11  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    36.22        1:14.12   
12  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.17        1:14.26   
13  Josephine Junehed  2002  Täby Sim    36.05        1:14.47   
14  Malin Sangfelt  2001  Täby Sim    35.43        1:14.57   
15  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    37.25        1:15.51   
16  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    36.44        1:15.73   
17  Kajsa Gustavsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    36.81        1:15.98   
18  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    35.78        1:16.32   
19  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim    37.42        1:16.53   
20  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    37.48        1:16.58   
21  Johanna Persson  2001  Täby Sim    36.90        1:16.85   
22  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    36.99        1:17.26   
23  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    38.05        1:17.33   
24  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin    38.16        1:17.86   
25  Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap    38.10        1:18.00   
26  Lovisa Vesterlund Kocsis  2002  Simklubben Sydsim    37.58        1:18.51   
27  Ellinor Olesen  2002  Göteborg Sim    38.57        1:18.59   
28  Sofia Juliusson  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.85        1:18.81   
29  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    38.32        1:18.84   
30  Anna Ladis  2001  Täby Sim    37.87        1:19.34   
31  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    38.88        1:19.79   
32  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    38.46        1:19.81   
33  Moa Karlsson  2002  S71    38.75        1:19.90   
34  Linnea Dolmark  2002  Simklubben Hajen    39.10        1:19.98   
35  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim    38.78        1:20.05   
36  Ellinor Stenhård  2002  Helsingborgs Simsällskap    38.44        1:20.29   
37  Natalia Lugowska  2002  Göteborg Sim    40.06        1:21.47   
38  Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap    40.05        1:21.50   
39  Carolina Åsberg  2002  Simklubben Lödde    40.59        1:22.00   
40  Ellen Johansson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    40.24        1:22.05   
41  Hanna Palmér  2002  Göteborg Sim    40.10        1:23.20   
42  Nina Nolén  2002  Simklubben Triton    41.39        1:24.24   
43  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap    40.86        1:24.75   
44  Emilia Stålhammar  2001  Simklubben Triton    42.95        1:26.33   
45  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim    40.78        1:26.43   
46  Hanna Paulsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    43.59        1:28.12   
47  Malin Bothén  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    42.41        1:28.89   
48  Maria Tavemark  2001  Täby Sim    44.87        1:31.74   
49  Nina Andersson-Wulf  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    46.69        1:36.98   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: iKLINIK 
14 år och yngre: Amanda Granborg (1999) 1:08.23 2013-02-02 
15 - 16 år: Lova Andersson (2000) 1:05.74 2015-02-14 
17 - 99 år: Ida Lindborg (1994) 1:01.92 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.79        1:03.20  Deltar ej i final 
Emilia Christiansen  1999  S71    33.39        1:09.67   
Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb    33.80        1:10.87  Deltar ej i final 
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.97        1:11.29   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    34.40        1:11.71   
Amanda Dittlau  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.94        1:12.29  Deltar ej i final 
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    34.89        1:12.66   
Sasa Podric  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.51        1:12.69   
Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen    35.52        1:12.97   
10  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    34.79        1:13.01   
11  Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    35.88        1:13.09   
12  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    35.24        1:13.13   
13  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.34        1:13.76   
14  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    34.90        1:14.33   
15  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    35.88        1:14.92   
16  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    36.13        1:14.95   
17  Julia Franks  2000  Täby Sim    36.93        1:15.76   
18  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    36.67        1:15.78   
19  Hanna Lindahl  2000  Helsingborgs Simsällskap    37.45        1:17.80   
20  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    37.38        1:18.79   
21  Cornelia Forsgren  2000  Simklubben Triton    39.94        1:19.27   
22  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    39.24        1:20.41   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Företagshus 
14 år och yngre: Johannes Strömberg (2002) 1:05.03 2016-02-06 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 57.14 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    33.84        1:08.16   
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    32.80        1:09.73   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    34.88        1:11.82   
Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    35.95        1:13.79   
Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.82        1:13.94   
Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    36.29        1:14.53   
Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen    35.50        1:14.84   
Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    36.04        1:15.14   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Företagshus 
14 år och yngre: Johannes Strömberg (2002) 1:05.03 2016-02-06 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 57.14 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    30.85        1:03.25   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    31.87        1:04.95   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.10        1:06.03   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.29        1:06.05   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    33.45        1:07.67   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    33.27        1:07.93   
Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.93        1:08.14   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    33.05        1:08.39   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Företagshus 
14 år och yngre: Johannes Strömberg (2002) 1:05.03 2016-02-06 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 57.14 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    28.19        57.80   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    30.00        1:01.78   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    29.82        1:02.17   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.03        1:04.32   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    31.61        1:04.85   
Alexander Trudov  1999  S71    32.25        1:06.40   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    33.17        1:06.91   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    32.66        1:07.02   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Företagshus 
14 år och yngre: Johannes Strömberg (2002) 1:05.03 2016-02-06 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 57.14 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Arvid Nilsson  2003  Simklubben Triton    33.73        1:08.83   
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim    32.73        1:08.98   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    34.58        1:12.60   
Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.56        1:12.96   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.21        1:13.31  Deltar ej i final 
Linus Forsgren  2003  Simklubben Triton    36.83        1:14.97   
Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen    36.03        1:15.00   
Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    37.56        1:15.23   
Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    37.66        1:15.74   
10  Filip Cederholm  2003  Landskrona Simsällskap    37.00        1:15.86   
11  Viktor Wiberg  2003  Helsingborgs Simsällskap    36.44        1:16.88   
12  Felix Rosenkvist  2004  Simklubben Sydsim    38.27        1:17.16   
13  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb    37.70        1:17.35   
14  Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    37.72        1:17.77   
15  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    37.75        1:18.53   
16  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    38.17        1:19.55   
17  Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    39.31        1:19.72   
18  Alan Jovic  2004  Helsingborgs Simsällskap    38.06        1:19.83   
19  Gabriel Olsson  2004  Trelleborg Sim    38.11        1:19.84   
20  Felix Tjärnberg  2005  Helsingborgs Simsällskap    39.12        1:20.68   
21  Isaac Barrett  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    39.66        1:21.01   
22  Svante Vilhelmsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    41.22        1:21.36   
23  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    40.07        1:21.38   
24  Adam Juliusson  2004  Helsingborgs Simsällskap    39.51        1:22.11   
25  Måns Burmester-Lysell  2004  Simklubben Hajen    40.77        1:22.72   
26  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    40.37        1:23.48   
27  Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap    40.59        1:23.96   
28  Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap    41.70        1:24.66   
29  Alexander Larsson  2003  Helsingborgs Simsällskap    40.49        1:24.87   
30  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap    41.52        1:25.09   
31  David Olofsson  2004  Simklubben Sydsim    41.56        1:25.27   
32  Leo Gränse  2004  Helsingborgs Simsällskap    42.27        1:26.11   
33  Oliver Kock  2003  Helsingborgs Simsällskap    43.02        1:27.10   
34  Jakob Kristersson  2003  Simsällskapet Iden    43.20        1:29.09   
35  Neo Palenmark  2003  Simklubben Triton    45.05        1:32.25   
36  Filip af Klinteberg  2003  Simklubben Triton    48.31        1:38.29   
Kasper Nygren  2004  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Företagshus 
14 år och yngre: Johannes Strömberg (2002) 1:05.03 2016-02-06 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 57.14 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    31.26        1:04.12   
Nils Wergeland  2002  Simklubben Lödde    32.64        1:06.57   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.57        1:07.00   
Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.78        1:07.14   
Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.68        1:07.21   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    33.44        1:07.75   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    33.26        1:07.92   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    32.78        1:08.05   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    33.50        1:09.07   
10  Max Svedberg  2001  Göteborg Sim    33.40        1:09.16   
10  Thor Grandin  2002  Simklubben Sydsim    33.69        1:09.16   
12  Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap    33.88        1:09.70   
13  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran    33.61        1:09.87   
14  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    34.41        1:09.91   
15  Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    34.17        1:09.92   
16  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    33.83        1:10.55   
17  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    33.43        1:10.97   
18  Anton Jönsson  2001  Eslövs Simsällskap    34.73        1:11.39   
19  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    34.63        1:11.86   
20  Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap    34.54        1:12.24   
21  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.43        1:12.31   
22  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    36.05        1:12.66   
23  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    34.85        1:12.93   
24  Anton Forsberg  2001  Täby Sim    35.81        1:13.25   
25  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    35.17        1:13.66   
26  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap    36.56        1:13.83   
27  Dag Unevik  2001  Täby Sim    36.26        1:14.79   
28  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    36.37        1:14.83   
29  Joel Härstedt  2001  Helsingborgs Simsällskap    36.77        1:14.99   
30  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap    36.50        1:15.40   
31  Kemal Cikota  2002  Växjö Simsällskap    37.01        1:15.42   
32  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    36.27        1:15.55   
33  Nikolaos Tarnanidis  2002  Klippans Simsällskap    36.77        1:16.42   
34  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    37.73        1:16.54   
35  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap    38.64        1:18.45   
36  Karl Lingham  2002  Täby Sim    38.42        1:20.26   
37  Alexander Bergström  2002  Täby Sim    39.74        1:22.39   
38  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim    39.61        1:22.45   
39  Oscar Ljungqvist  2002  Göteborg Sim    39.71        1:22.78   
40  Noel Persson  2002  Simklubben Triton    40.47        1:23.06   
41  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim    40.79        1:25.57   
42  Linus Hiltonsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    41.82        1:27.89   
43  Alexander Kulagowski  2002  Malmö Kappsimningsklubb    44.67        1:31.81   
Emil Wiberg  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Företagshus 
14 år och yngre: Johannes Strömberg (2002) 1:05.03 2016-02-06 
15 - 16 år: Petter Fredriksson (1997) 59.70 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 57.14 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    30.22        1:02.10   
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    30.37        1:02.21   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    30.38        1:02.86   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    31.75        1:05.10   
Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    31.29        1:05.62  Deltar ej i final 
Alexander Trudov  1999  S71    32.12        1:05.84   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.47        1:06.28   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    32.51        1:07.09   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    32.67        1:07.99   
10  Ali Hariri  1996  Simklubben Ran    33.43        1:08.20   
11  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    32.70        1:08.48   
12  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    33.45        1:08.84   
13  Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    34.00        1:09.04   
14  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde    33.79        1:09.34   
15  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    32.81        1:09.55   
16  Philip Rantzow  1999  Tyringe Simsällskap    33.49        1:10.38   
17  Victor Halldén  2000  Täby Sim    33.72        1:10.58   
18  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    34.17        1:11.21   
19  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin    34.20        1:11.30   
20  Elliot Larsson  2000  Simklubben Lödde    34.14        1:11.85   
21  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim    37.03        1:16.56   
22  Julian Kasapov Alexis  1999  Simklubben Sydsim    37.35        1:17.01   
23  Wilhelm Lörinc  2000  Täby Sim    37.38        1:17.09   
24  Jonathan Skog  2000  Klippans Simsällskap    37.04        1:17.50   
25  Leonardo Nilsson  2000  Simklubben Ran    39.70        1:22.52   
Marcus Karlin-Reteike  1999  Simklubben Ran            DNS   
Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Sportringen 
14 år och yngre: Nicola Lindell (2001) 27.85 2015-02-14 
15 - 16 år: Hanna Bergman (2001) 27.75 2016-02-06 
17 - 99 år: Ida Marko-Varga (1985) 25.49 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap            28.69   
Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            28.80   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin            29.57   
Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb            29.90   
Thilda Ström  2003  Täby Sim            29.92   
Jennie Ewerbring  2003  Täby Sim            29.96   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            30.35   
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap            31.04   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Sportringen 
14 år och yngre: Nicola Lindell (2001) 27.85 2015-02-14 
15 - 16 år: Hanna Bergman (2001) 27.75 2016-02-06 
17 - 99 år: Ida Marko-Varga (1985) 25.49 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniella Horvath  2001  Helsingborgs Simsällskap            28.16   
Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            28.18   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            28.24   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen            28.40   
Emilia Rönningdal  2002  S71            28.61   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran            28.63   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            28.73   
Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            29.11   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Sportringen 
14 år och yngre: Nicola Lindell (2001) 27.85 2015-02-14 
15 - 16 år: Hanna Bergman (2001) 27.75 2016-02-06 
17 - 99 år: Ida Marko-Varga (1985) 25.49 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            25.84   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            26.25   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            28.02   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            28.81   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            28.85   
Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            28.91   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap            29.27   
Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            30.38   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Sportringen 
14 år och yngre: Nicola Lindell (2001) 27.85 2015-02-14 
15 - 16 år: Hanna Bergman (2001) 27.75 2016-02-06 
17 - 99 år: Ida Marko-Varga (1985) 25.49 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Angelina Agrell  2003  Helsingborgs Simsällskap            28.88   
Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            29.26   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin            29.39   
Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb            29.77   
Jennie Ewerbring  2003  Täby Sim            29.90   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            30.08   
Emilia Nordén  2003  Helsingborgs Simsällskap            30.33  Deltar ej i final 
Thilda Ström  2003  Täby Sim            30.35   
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap            30.37   
10  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap            30.58   
11  Hanna Pettersson  2003  Helsingborgs Simsällskap            30.61   
12  Karla Stjepanetic  2003  Helsingborgs Simsällskap            30.90   
13  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen            30.97   
14  Elsa Andersson  2004  Helsingborgs Simsällskap            31.05   
15  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            31.18   
16  Ingrid Franks  2003  Täby Sim            31.41   
17  Irma Nilsson  2004  Ystads Simsällskap            31.59   
18  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            31.60   
19  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen            31.72   
20  Johanna Melin  2003  Simklubben Sydsim            31.77   
20  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap            31.77   
22  Hanna Barnell  2003  Simklubben Hajen            31.85   
23  Ebba Hellzén  2003  Ängelholms Simsällskap            31.89   
24  Erma Duratovic  2005  Trelleborg Sim            31.96   
25  Frida Jansson  2006  Ystads Simsällskap            32.01   
26  Freja Werker  2003  Simklubben Hajen            32.16   
27  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin            32.23   
28  Julia Henriksson  2005  Simklubben Hajen            32.28   
29  Clara Huston  2003  Simklubben Hajen            32.43   
30  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap            32.44   
31  Cecilia Pettersson  2003  Helsingborgs Simsällskap            32.47   
32  Cajsa Wöhl  2004  Helsingborgs Simsällskap            32.63   
33  Filippa Philipsson Eriksson  2003  Helsingborgs Simsällskap            32.84   
34  Tilda Arthursson  2003  Växjö Simsällskap            32.86   
35  Thea Dahlqvist  2003  Simklubben Hajen            32.98   
36  Sanna Bodsjö  2003  Växjö Simsällskap            33.02   
37  Sanna Westerberg  2004  Trelleborg Sim            33.04   
38  Filippa Dihle  2003  Simklubben Lödde            33.13   
39  Isabell Tretinjak  2003  Simklubben Hajen            33.19   
40  Josefin Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap            33.44   
41  Johanna Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            33.51   
42  Dikte Lagergren  2003  Eslövs Simsällskap            33.68   
43  Nike Källkvist  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            33.71   
44  Kornelia Pavlovic  2004  Helsingborgs Simsällskap            33.91   
45  Hanna Stenskepp  2005  Vellinge-Näsets Simklubb            34.27   
46  Marina Jönsson  2004  Ystads Simsällskap            34.29   
47  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            34.32   
48  Aimée Estrada Hermansson  2003  Växjö Simsällskap            34.40   
49  Alma Mårtensson  2004  Simklubben Hajen            34.41   
50  Klara Nilsson  2004  Simklubben Hajen            34.44   
51  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap            34.46   
52  Victoria Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            34.63   
53  Nellie Korunovska Skyttma  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            34.77   
54  Moa Järnegren  2003  Simklubben Triton            35.06   
55  Jennie Christiansen  2004  Simklubben Sydsim            35.07   
56  Elma Kjellin  2003  Eslövs Simsällskap            35.09   
56  Linnéa Landgren  2003  Trelleborg Sim            35.09   
58  Fanny Moreau  2003  Landskrona Simsällskap            35.15   
59  Agnes Hildebrand Westerberg  2004  Växjö Simsällskap            35.48   
59  Isabelle Blücher  2003  Eslövs Simsällskap            35.48   
61  Johanna Hofvendahl  2004  Helsingborgs Simsällskap            35.63   
62  Siri Wibert  2004  Växjö Simsällskap            36.02   
63  Vanja Magnusson  2004  Växjö Simsällskap            36.18   
64  Siri Vikman  2003  Simklubben Hajen            36.37   
65  Elin Cronqvist  2005  Växjö Simsällskap            36.74   
66  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            37.60   
Nelly Ahmadi  2005  Vellinge-Näsets Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Sportringen 
14 år och yngre: Nicola Lindell (2001) 27.85 2015-02-14 
15 - 16 år: Hanna Bergman (2001) 27.75 2016-02-06 
17 - 99 år: Ida Marko-Varga (1985) 25.49 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen            28.37   
Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb            28.38   
Daniella Horvath  2001  Helsingborgs Simsällskap            28.43   
Emilia Rönningdal  2002  S71            28.45   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran            28.84   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            28.89   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            29.01   
Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            29.09   
Linn Olsson  2002  Trelleborg Sim            29.16   
10  Ellen Banestig  2002  Täby Sim            29.17   
11  Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap            29.18   
12  Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            29.22   
13  Emmy Johnsson  2001  Sjöbo Simsällskap            29.25   
14  Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            29.33   
15  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            29.39   
16  Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            29.46   
17  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap            29.70   
18  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb            29.72   
19  Embla Börjesson  2002  Täby Sim            29.75   
20  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            29.95   
21  Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap            29.97   
22  Anna Ladis  2001  Täby Sim            30.01   
23  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            30.08   
24  Ellen Thunberg  2001  Ängelholms Simsällskap            30.10   
25  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim            30.12   
26  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim            30.27   
27  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim            30.34   
28  Alexandra Jensen  2001  Täby Sim            30.51   
28  Ulrika von Buxhoeveden  2001  Sjöbo Simsällskap            30.51   
30  Ellinor Stenhård  2002  Helsingborgs Simsällskap            30.58   
31  Kristina Isacson  2001  Täby Sim            30.63   
32  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim            30.88   
33  Ingrid Norstedt  2002  Helsingborgs Simsällskap            30.91   
34  Malin Sangfelt  2001  Täby Sim            31.01   
34  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim            31.01   
36  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap            31.07   
37  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            31.12   
38  Moa Karlsson  2002  S71            31.15   
39  Emilia Cokalic  2002  Helsingborgs Simsällskap            31.29   
40  Stella Alin  2002  Täby Sim            31.36   
41  Esther Rydbeck Nordén  2001  Täby Sim            31.39   
42  Johanna Persson  2001  Täby Sim            31.64   
43  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb            31.69   
44  Elin Sjö  2001  Simsällskapet Iden            31.75   
44  Sara Kjellnäs  2002  Helsingborgs Simsällskap            31.75   
46  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap            31.78   
47  Hanna Palmér  2002  Göteborg Sim            31.85   
48  Linnea Dolmark  2002  Simklubben Hajen            31.86   
49  Malin Bothén  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            31.97   
50  Amanda Trägårdh  2001  Helsingborgs Simsällskap            32.00   
51  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap            32.03   
52  Viktoria Nylund  2001  Täby Sim            32.05   
53  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin            32.10   
54  Josephine Junehed  2002  Täby Sim            32.14   
54  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim            32.14   
56  Hanna Björnsdotter  2002  Ystads Simsällskap            32.38   
57  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap            32.44   
58  Natalia Lugowska  2002  Göteborg Sim            32.54   
59  Victoria Segerdahl  2001  Simklubben Lödde            32.55   
60  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap            32.63   
61  Michelle Napierski  2001  Simklubben Sydsim            32.92   
62  Emilia Stålhammar  2001  Simklubben Triton            33.11   
63  Ellinor Olesen  2002  Göteborg Sim            33.28   
64  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim            33.42   
65  Elsa Assarsson  2001  Landskrona Simsällskap            33.49   
66  Julia Frederiksen  2001  Ystads Simsällskap            33.63   
67  Hanna Paulsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            33.65   
68  Frida Johansson  2001  Ystads Simsällskap            34.53   
69  Ellen Johansson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            35.49   
70  Nina Andersson-Wulf  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            35.77   
71  Erika Sjögren  2002  Simklubben Ran            36.01   
72  Matilda Schmidt  2002  Simklubben Triton            36.78   
Linnea Nimander  2002  Simklubben Ran            DNS   
Maria Tavemark  2001  Täby Sim            DNS   
Moa Törneman  2001  Simsällskapet Iden            DNS   
                     
 
Gren 7, 50m Frisim Damer, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Sportringen 
14 år och yngre: Nicola Lindell (2001) 27.85 2015-02-14 
15 - 16 år: Hanna Bergman (2001) 27.75 2016-02-06 
17 - 99 år: Ida Marko-Varga (1985) 25.49 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            26.36   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.73   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            28.34   
Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton            28.41  Deltar ej i final 
Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen            28.69   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            28.71   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            28.91   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap            29.03   
Sandra Lendt  2000  Helsingborgs Simsällskap            29.17  Deltar ej i final 
10  Gabriella Henriksson  2000  Klippans Simsällskap            29.18  Deltar ej i final 
11  Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            29.40   
12  Emilia Andreasson  1996  S71            29.41   
13  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap            29.48   
14  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton            29.64   
15  Felicia Huynh  2000  S71            29.65   
16  Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb            29.66   
17  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            29.80   
18  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            30.28   
19  Frida Nordefell  2000  Simklubben Sydsim            30.34   
20  Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap            30.37   
21  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            30.51   
22  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap            30.52   
23  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            30.58   
24  Alice Bengtsson  2000  Klippans Simsällskap            30.66   
25  Hanna Lindahl  2000  Helsingborgs Simsällskap            30.80   
26  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            30.84   
26  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim            30.84   
28  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden            31.26   
29  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen            31.33   
30  Tilda Vesterlund Kocsis  1999  Simklubben Sydsim            31.67   
31  Julia Franks  2000  Täby Sim            31.90   
32  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim            32.24   
33  Lovisa Sjögren  1999  Simklubben Ran            32.85   
34  Elin Hansen  2000  Simsällskapet Iden            33.14   
35  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim            33.16   
36  Wilma Carlsson  2000  Ängelholms Simsällskap            33.24   
37  Malin Lundström  1990  Simklubben Ran            34.59   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Burlövsbostäder 
14 år och yngre: Dennie Halilovic (2002) 26.34 2016-02-06 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 24.20 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            28.01   
Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap            28.03   
Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde            28.22   
Erik Åstrand  2003  Täby Sim            28.43   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            28.66   
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim            28.92   
William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap            29.15   
Isac Persson Taylor  2003  Täby Sim            29.24   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Burlövsbostäder 
14 år och yngre: Dennie Halilovic (2002) 26.34 2016-02-06 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 24.20 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            25.51   
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb            25.61   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            26.09   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim            26.31   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            26.33   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap            26.70   
Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            26.73   
Kemal Cikota  2002  Växjö Simsällskap            27.07   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Burlövsbostäder 
14 år och yngre: Dennie Halilovic (2002) 26.34 2016-02-06 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 24.20 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            24.23   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            24.52   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.03   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim            25.50   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim            25.57   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim            25.70   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            26.12   
Alexander Trudov  1999  S71            26.40   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Burlövsbostäder 
14 år och yngre: Dennie Halilovic (2002) 26.34 2016-02-06 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 24.20 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            28.19   
Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap            28.59   
Hampus Erdös  2003  Simklubben Lödde            28.69   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            28.73   
Erik Åstrand  2003  Täby Sim            28.80   
Gustav Ahlqvist  2003  Täby Sim            29.17   
William Lundblad  2004  Helsingborgs Simsällskap            29.26   
Isac Persson Taylor  2003  Täby Sim            29.27   
Vlad Lupu  2003  Helsingborgs Simsällskap            29.50   
10  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            29.81   
11  David Alonso  2003  Täby Sim            30.11   
12  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            30.14   
13  Viktor Wiberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            30.16   
14  Felix Tjärnberg  2005  Helsingborgs Simsällskap            30.23   
15  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran            30.30   
16  Tor Stein  2003  Täby Sim            30.40   
17  Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim            30.45   
18  Isac Rune  2003  Täby Sim            30.60   
19  Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap            30.88   
20  Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            30.90   
20  Hugo Westholm  2004  Täby Sim            30.90   
22  Gabriel Agardh  2003  Simklubben Hajen            30.96   
23  Simon Lörinc  2003  Täby Sim            31.07   
24  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap            31.25   
25  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            31.28   
26  Kalle Edelhamre  2003  Helsingborgs Simsällskap            31.39   
27  Gabriel Olsson  2004  Trelleborg Sim            31.49   
28  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            31.61   
29  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim            31.74   
30  Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap            32.08   
31  Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            32.13   
32  Felix Rosenkvist  2004  Simklubben Sydsim            32.16   
33  David Olofsson  2004  Simklubben Sydsim            32.25   
34  Måns Burmester-Lysell  2004  Simklubben Hajen            32.31   
35  Oliver Kock  2003  Helsingborgs Simsällskap            32.65   
36  Jakob Kristersson  2003  Simsällskapet Iden            33.45   
37  Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap            33.54   
38  Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap            34.03   
39  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap            34.54   
40  Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim            34.58   
41  Oskar Lövberg  2003  Simklubben Sydsim            35.72   
42  Melvin Andersson  2003  Simklubben Sydsim            36.15   
43  Filip af Klinteberg  2003  Simklubben Triton            36.45   
44  Neo Palenmark  2003  Simklubben Triton            37.41   
45  Jonathan Lindqvist  2003  Simklubben Triton            37.46   
Henning Cederlund  2003  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Kasper Nygren  2004  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Malte Laurén  2004  Simklubben Hajen            DNS   
Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Försök 15 - 16 år 
Sponsor: Burlövsbostäder 
14 år och yngre: Dennie Halilovic (2002) 26.34 2016-02-06 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 24.20 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elias Persson  2002  Malmö Kappsimningsklubb            25.76   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim            25.98   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            26.57   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim            26.66   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            26.70   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap            26.77   
Kemal Cikota  2002  Växjö Simsällskap            26.91   
Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb            27.00   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            27.06   
10  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb            27.24   
11  Joel Dahlgren  2002  Simklubben Ran            27.31   
12  Oliver Stålbrand  2002  Helsingborgs Simsällskap            27.33   
13  André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap            27.50   
14  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim            27.56   
15  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin            27.79   
16  Alessio Giambalvo  2001  Helsingborgs Simsällskap            27.82   
17  Max Feng  2001  Göteborg Sim            27.89   
18  Jakob Börjesson  2001  Sjöbo Simsällskap            28.09   
19  Thor Grandin  2002  Simklubben Sydsim            28.12   
20  Fredrik Nilsson  2002  Simklubben Triton            28.20   
21  Anton Jansson  2002  Ystads Simsällskap            28.31   
21  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb            28.31   
23  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            28.32   
24  Axel von Goës  2002  Täby Sim            28.37   
25  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim            28.39   
26  Lorand Vari  2002  Göteborg Sim            28.40   
27  David Sandström  2002  Helsingborgs Simsällskap            28.49   
28  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim            28.65   
29  Oscar Elfers  2002  Helsingborgs Simsällskap            28.67   
30  Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim            28.86   
31  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim            28.91   
32  Oscar Ljungqvist  2002  Göteborg Sim            28.97   
33  Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap            28.99   
34  Nikolaos Tarnanidis  2002  Klippans Simsällskap            29.07   
35  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            29.27   
36  Oliver Larsson  2001  Landskrona Simsällskap            29.49   
37  Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap            29.72   
38  Anton Forsberg  2001  Täby Sim            29.73   
39  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap            29.78   
40  Dzevad Celikovic  2001  Landskrona Simsällskap            29.80   
41  Linus Hiltonsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            29.95   
42  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            30.54   
43  Joel Härstedt  2001  Helsingborgs Simsällskap            30.56   
44  Alexander Bergström  2002  Täby Sim            30.80   
45  David Elfvin  2002  Simklubben Ran            30.98   
46  Viktor Hansson  2002  Trelleborg Sim            31.40   
47  Noel Persson  2002  Simklubben Triton            31.45   
48  Melker Svensson  2002  Ystads Simsällskap            32.17   
49  Mohamad Hariri  2002  Simklubben Ran            32.28   
50  Karl Lingham  2002  Täby Sim            32.51   
51  Pavli Rafael  2002  Simklubben Ran            32.69   
52  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim            34.70   
Emil Wiberg  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Lukas Mirsch  2001  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Frisim Herrar, Försök 17 - 99 år 
Sponsor: Burlövsbostäder 
14 år och yngre: Dennie Halilovic (2002) 26.34 2016-02-06 
15 - 16 år: Mika Persson (1998) 24.86 2013-02-02 
17 - 99 år: Petter Fredriksson (1997) 24.20 2016-02-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb            24.62  Deltar ej i final 
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            24.64   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            24.79   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            24.91  Deltar ej i final 
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.36   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim            25.50   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim            25.71   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim            25.72   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            25.90   
10  Alexander Trudov  1999  S71            25.91   
11  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            25.94   
12  Richard Berg  1998  Simklubben Ran            25.97   
13  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap            26.08   
14  Mohammad Al Said  1998  Helsingborgs Simsällskap            26.21   
15  Erik Kronkvist  1999  Klippans Simsällskap            26.31   
16  Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            26.32   
17  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            26.60   
18  Philip Rantzow  1999  Tyringe Simsällskap            26.77   
19  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.80   
20  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.91   
21  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            26.97   
22  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap            27.02   
23  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim            27.22   
24  Måns Tangvald  1995  Göteborg Sim            27.39   
25  Roy Hangård  1999  Simklubben Lödde            27.40   
26  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran            27.49   
27  Victor Halldén  2000  Täby Sim            27.61   
28  Filip Tanaskovic  2000  Helsingborgs Simsällskap            27.63   
29  Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden            27.79   
30  Martin Stoltz  2000  Ystads Simsällskap            27.81   
31  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb            27.92   
32  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap            27.96   
33  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            27.99   
34  Pär Börjeson  1998  Göteborg Sim            28.04   
35